Chest of drawers - SKY 4 MDF, White/Craft Oak Gold
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Chest of drawers - SKY 4 MDF |
| Width: | 1346 mm |
| Height: | 820 mm |
| Depth: | 420 mm |
| Color: | White / Craft Oak Gold |
| Number of packages: | 2 |
| Weight: | 42.80 kg |
| Chest of drawers: | SKY 4 MDF |
| Optional: | Number of MDF frame fronts 3 |
| Hinges: | Semi-recessed tin |
| Mechanism: | Ball runners |
| Handle: | Black metal |
| Legs: | |
| Front: | MDF 16 mm |
| Edge: | Finished with black PVC material (characterized by high mechanical and chemical resistance) |
| The wide three-door chest of drawers is a piece of furniture with a universal character. | |
| Made of laminated furniture board, it has 3 frame fronts, so you will have plenty of space to store bedding, shirts, trousers and other essentials. | |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| Colors: white / oak kraft gold | |
| Body: 16 mm white laminated board | |
| Top: 16 mm laminated board, oak kraft gold | |
| Door fronts: MDF 16 mm | |
| Package dimensions and weight: | |
| Number 1 | 952/560/180 21.40 kg |
| Number 2 | 1498/560/125 21.40 kg |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the surface of the furniture with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemicals. | |
| Furniture shipped in flat packs | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |