Coffee tables - LANZAROTE-T, Nimfea white / Craft Oak Gold
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Coffee tables |
| Width: | 1100 mm |
| Height: | 405 mm |
| Depth: | 700 mm |
| Color: | nimfea alba/oak craft gold |
| Number of packages: | 1 |
| Weight: | 25.6 kg |
| Coffee table | LANZAROTE-T |
| Optional: | |
| Hinges: | Opening angle 180° and semi-high hinges (without soft-close mechanism) |
| Mechanism: | Full-extension telescopic runners |
| Handle: | Black plastic handles |
| Legs: | |
| Front: | 19 mm laminated chipboard in nimfea alba color |
| Edge banding: | 0.45 mm ABS for the body and 2 mm for the top board |
| The coffee table offered has a simple minimalist form, which makes the furniture suitable for modern interiors. | |
| You can easily adapt the table to any interior. | |
| The design and dimensions of the table will allow you to place it next to a large sofa. | |
| The functional shelf under the top will serve you for storing small items. | |
| Thanks to the illustrated assembly instructions included in the delivery, assembly is very easy! | |
| Made of laminated furniture board, it has a shelf for storing magazines, books and other essential items. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| Corpus: high-quality 16 mm laminated chipboard in nimfea alba. Top boards: 22 mm chipboard in oak craft gold | |
| Scratch- and damage-resistant laminated board. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the surface of the furniture with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemical products. | |
| Furniture shipped in packages | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |