Corner sofa Item No. 9545061110 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | black/petrol |
| Body color | black |
| Seat color | petrol |
| Backrest color | petrol |
| Backrest cover | structured fabric |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | Chaise longue on the left |
| Type of upholstery | Polyester foam padding with wave base. |
| Volume weight | 35kg/m³ |
| Number of seats | 3.5 |
| Width | 233cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 86cm |
| Seat height | 42cm |
| Generous seating area | 185cm |
| Seat depth | 50cm |
| Chaise longue front width | 66cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Wide armrests | 26cm |
| Armrest height | 56cm |
| Generous lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 185cm |
| Feet height | 4cm |
| Floor clearance | 4cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimension note | All information is approximate dimensions. |
| Upholstery | PRIMABELLE® microfibre structure |
| Body cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Seat cover | structured fabric |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Base frame material | wood |
| Feet material | plastic |
| Material composition info | SOFTLUX® imitation leather / structured fabric (90% polyester, 10% polyacrylic) PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) / structured fabric (100% polyester) NaturLEDER® (genuine cowhide leather) on seat and backrest. Body covered in matching SOFTLUX® imitation leather |
| Wear-resistant cover | 40,000 abrasion cycles |
| Design | without bed box core without bed function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Useful information | Warning! Natural leather generally has more seams than other covers. |
| Series | Flores |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |