Nightstand - T 01 W, White
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Bedside table - T 01W |
| Width: | 320 mm |
| Height: | 230 mm |
| Depth: | 350 mm |
| Color: | White |
| Number of packages: | 1 |
| Weight: | 8.40 kg |
| Bedside table: | T 01W |
| Optional: | Number of drawers: 1 |
| Hinges: | |
| Mechanism: | Full-extension telescopic slide |
| Handle: | |
| Legs: | |
| Front: | 16 mm white laminated board |
| Edge: | PVC finish (characterised by high mechanical and chemical resistance) |
| Perfect for a modern bedroom that we want to arrange in a unique way. A simple form in beautiful colours. The interesting design is also characterised by the absence of handles. | |
| Thanks to the illustrated assembly instructions included in the delivery, assembly is very easy! | |
| The elegant bedside table with two drawers is a versatile piece of furniture. | |
| It has very useful drawers for organising space. | |
| Made of laminated furniture board, it has 2 drawers that slide out smoothly on metal runners with ball bearings, revealing plenty of space to store essentials. | |
| Made of laminated furniture board, it has a shelf for storing magazines, books, a lamp and other essential items. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| Body: 16 mm white laminated board | |
| Fronts: 16 mm white laminated board | |
| Package dimensions and weight: | |
| Number 1 | 8.60 kg |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in the original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, bar code) is an integral part of the product. | |
| Clean the furniture surface with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemical products. | |
| Furniture shipped in packages | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |