Sideboard - KENDO 12 MDF, Wotan oak
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Sideboard - KENDO 12 MDF |
| Width: | 1440 mm. |
| Height: | 790 mm |
| Depth: | 400 mm |
| Color: | Wotan oak |
| Number of packages: | 2 |
| Weight: | 44.00 kg |
| Sideboard: | KENDO 12 MDF |
| Optional: | Laminated board. |
| Hinges: | Semi-recessed |
| Mechanism: | |
| Handle: | Metal |
| Legs: | Black metal |
| Front: | 16 mm MDF Wotan oak |
| Edge: | Finished with PVC material in black (characterized by high mechanical and chemical resistance) |
| Made of laminated furniture board, it has 3 framed fronts, made of MDF, which reveal plenty of space for storing bedding, shirts, trousers and other essentials. | |
| In addition, the chest of drawers has loft-style metal legs, so it will fit in different rooms. | |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| Body: 16 mm laminated Wotan oak board | |
| Frame fronts: 16 mm MDF Wotan oak | |
| Package dimensions and weight: | |
| Number 1 | 955/600/172 24.20 kg |
| Number 2 | 1590/540/97 19.80 kg |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in the original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the furniture surface with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemical products. | |
| Furniture shipped in packages | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |