Sideboards - COCO 22, Artisan Oak
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Sideboard - COCO 22 |
| Width: | 1630 mm |
| Height: | 721 mm |
| Depth: | 416 mm |
| Color: | Artisan Oak |
| Number of packages: | 2 |
| Weight: | 58.40 kg |
| Sideboard: | COCO 22 |
| Optional: | Drawer opening system: push to open |
| Hinges: | Flush with the door |
| Mechanism: | Ball-bearing runners |
| Handle: | Handleless system |
| Legs: | Black metal |
| Front: | 16 mm artisan oak laminated board |
| Edge: | Finished with black PVC material (characterized by its high mechanical and chemical resistance) |
| The spacious chest of drawers with two doors and three drawers is a piece of furniture with a universal character. | |
| It has very useful drawers for organizing space. | |
| Made of laminated furniture board, it has 3 drawers that open smoothly on metal ball guides using the "push to open" system, revealing plenty of space for storing bedding, shirts, trousers and other essentials. | |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| Body: 16 mm artisan oak laminated board | |
| Package dimensions and weight: | |
| Number 1 | 1700/480/157 29.00 kg |
| Number 2 | 770/600/225 29.40 kg |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in the original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the furniture surface with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemical products. | |
| Furniture shipped in packages | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |