Sofa bed Item No. 4078741332 Orange -PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | terracotta |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning option | Ottoman on the right |
| Type of upholstery | Polyether foam padding with wave base. |
| Volume weight | 20 kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Width | 241 cm |
| Depth | 178 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 41 cm |
| Large seating area | 185 cm |
| Seat depth | 51 cm |
| Front width of ottoman | 82 cm |
| Ottoman depth | 178 cm |
| Wide armrests | 24 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Deep right armrest | 140 cm |
| Large lying area | 112 cm |
| Length of lying surface | 185 cm |
| Foot height | 2.5 cm |
| Floor clearance | 2.5 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimension note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Abrasion-resistant cover | 4–5 (good – very good) |
| Base frame material | Wood |
| Feet material | Plastic |
| Material composition information | SOFTLUX® faux leather luxury microfibre (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 90,000 abrasion cycles |
| Version | with bed function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |