Sofa bed Item No. 5022722468 Red - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | red |
| Feet color | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | long leg on the right |
| Type of upholstery | Fleece upholstery polyether foam upholstery wave base |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of legs | Glider |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 242cm |
| Depth | 190cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Generous seating area | 185cm |
| Seat depth | 51cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Generous lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 185cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Generous backrest | 185cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 88.1 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Feet material | plastic |
| Material note | Original back cover quality. |
| Material composition info | SOFTLUX® artificial leather luxury microfibre (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 90,000 rub cycles |
| Version | with bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions in our enclosed product and material guide. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |