Sofa bed Item No. 5283814610 Terracotta - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | terracotta |
| Feet color | black |
| Color notes | Please note that on the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | long chair on the left |
| Type of upholstery | Fleece upholstery foam upholstery, wave base |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of legs | Glider |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 242cm |
| Depth | 190cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Wide seating area | 185cm |
| Seat depth | 51cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Wide lying area | 112cm |
| Length of the lying surface | 185cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Wide backrest | 185cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 88.1 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimension note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Feet material | plastic |
| Material note | Original quality back cover. |
| Information on material composition | SOFTLUX® faux leather luxury microfibre (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 90,000 abrasion cycles |
| Design | with bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook in |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Please follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |