Sofa bed Item No. 5512204737 Orange, Faux leather - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | peach |
| Color of feet | black |
| Color notes | Please note that in the case of online images of the items, the colors on the home monitor may differ from the original color shades. |
| Positioning variant | right long chaise |
| Type: Upholstery | Upholstery fleece, polyether foam padding, wave spring base |
| Number of feet | 6 pcs. |
| Type of feet | Glider |
| Density | 30 kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 242 cm |
| Depth | 190 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 41 cm |
| Seat width | 185 cm |
| Seat depth | 51 cm |
| Armrest width | 24 cm |
| Armrest depth | 45 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Sleeping surface width | 112 cm |
| Sleeping surface length | 185 cm |
| Height of feet | 2.5 cm |
| Distance to the floor | 2.5 cm |
| Backrest width | 185 cm |
| Backrest height | 44 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Weight | 88.1 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate. |
| Cover | SOFTLUX® synthetic leather |
| Feet material | Plastic |
| Material reference | Original cover quality on the back |
| Material composition information | SOFTLUX® luxury microfiber synthetic leather (100% polyester) PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) Structured fabric (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Abrasion-resistant cover | 45000 rubbing cycles |
| Design | with bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery | partially assembled, only hooking required |
| Note: Scope of delivery | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions according to our enclosed product and material passport. |
| Type: Manufacture | handmade |
| Series | Papenburgo |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |