Sofa bed Item No. 7575066158 Beige - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | brown |
| Colored feet | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | long leg on the right |
| Type of padding | Spring upholstery with wave base, padding of polar polyether foam |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of feet | Glider |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 242cm |
| Depth | 190cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Wide seating area | 185cm |
| Seat depth | 51cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Deep armrests | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Large reclining area | 112cm |
| Length of reclining surface | 185cm |
| Leg height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Wide backrest | 185cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 88.1 kilograms |
| Load capacity per seat | 100 kilos |
| Dimensions note | All information refers to approximate dimensions. |
| Relation | structure |
| Abrasion-resistant cover | 4 (good) |
| Feet material | plastic |
| Material note | Original back cover quality. |
| Material composition information | Structure (90% polyester, 10% polyacrylic) Luxury microfibre (100% polyester) SOFTLUX® artificial leather microfibre PRIMABELLE® (100% polyester) |
| Wear-resistant cover | 43000 abrasion cycles |
| Design | with bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery condition | partially assembled, just hook it in |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |