Sofa Item No. 1270691765 Dark gray - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | anthracite |
| Positioning variant | Chaise longue on the left |
| Type of padding | Waved base spring with polyether foam filling with spring core |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 3.5 |
| Width | 240cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 40cm |
| Large seating area | 185cm |
| Seat depth | 50cm |
| Chaise longue front width | 75cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 50cm |
| Armrest height | 57cm |
| Large lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 185cm |
| Leg height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Size note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | luxury microfibre |
| Cover abrasion resistance | 4 (good) |
| Base frame material | wood |
| Leg material | plastic |
| Material composition information | (embossed) luxury microfibre (100% polyester) imitation leather SOFTLUX® / structure (100% polyester) microfibre PRIMABELLE® (100% polyester) |
| Cover wear resistance | 21000 abrasion cycles |
| Design | with spring core without bed function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Series | Elba |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |