Sofa Item No. 1461341179 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | terracotta |
| Positioning variant | Chaise longue on the left |
| Type of padding | Wavy base spring with polyether foam filling with spring core |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 3.5 |
| Width | 240cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 40cm |
| Large seating area | 185cm |
| Deep seat | 50cm |
| Chaise longue front width | 75cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Deep armrests | 50cm |
| Armrest height | 57cm |
| Large reclining area | 112cm |
| Length of reclining surface | 185cm |
| Leg height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Base frame material | wood |
| Leg material | plastic |
| Material composition information | (embossed) luxury microfibre (100% polyester) SOFTLUX® artificial leather / structure (100% polyester) PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) |
| Wear-resistant cover | 90,000 rub cycles |
| Design | without bed function without spring core |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | decorative cushions not included |
| Series | Elba |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |