Sofa Item No. 2187015486 Orange, faux leather - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | peach |
| Foot color | black |
| Color notes | Please note that in the case of online images of the items, the colors on the home monitor may differ from the original color shades. |
| Positioning variant | Chaise longue on the left |
| Type: Upholstery | Upholstery fleece, polyether foam padding, waved spring base |
| Number of feet | 6 pcs. |
| Type of feet | Glider |
| Density | 30 kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 235 cm |
| Depth | 82 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 41 cm |
| Seat width | 185 cm |
| Seat depth | 51 cm |
| Chaise longue front width | 75 cm |
| Chaise longue depth | 140 cm |
| Chaise longue seat width | 50 cm |
| Chaise longue seat depth | 110 cm |
| Armrest width | 24 cm |
| Armrest depth | 45 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Reclining surface width | 112 cm |
| Reclining surface length | 185 cm |
| Foot height | 2.5 cm |
| Distance to the floor | 2.5 cm |
| Backrest width | 188 cm |
| Backrest height | 44 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Weight | 58 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimension note | All information is approximate. |
| Cover reference | SOFTLUX® imitation leather |
| Abrasion-resistant cover | 4–5 (good – very good) |
| Base materials | Plywood |
| Foot material | Plastic |
| Material composition information | SOFTLUX® luxury microfiber imitation leather (100% polyester) PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) Structured fabric (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Abrasion-resistant cover | 45,000 rub cycles |
| Design | without bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery | partially assembled, hook-on only |
| Note: Scope of delivery | without decorative cushions |
| Type: Production | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |