Sofa Item No. 5354166997 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | green |
| Colour advice | Please note that the colours of the online images of the items on the home monitor may differ from the original colour shades. |
| Colour family | black |
| Configuration variant | left ottoman |
| Type of upholstery | Upholstery fleece polyether foam upholstery corrugated spring base |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of feet | glider |
| Density | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 1 |
| Width | 246cm |
| Depth | 180cm |
| Height | 82cm |
| Seat height | 40cm |
| Seat depth | 50cm |
| Front ottoman width | 78cm |
| Ottoman depth | 180cm |
| Ottoman seat width | 150cm |
| Ottoman seat depth | 50cm |
| Armrest width | 28cm |
| Armrest depth | 50cm |
| Armrest height | 55cm |
| Reclining surface width | 119cm |
| Reclining surface length | 186cm |
| Feet height | 1 inch |
| Floor clearance | 1 inch |
| Backrest height | 42cm |
| Maximum load capacity | 100 kg |
| Weight | 69 kg |
| Capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All specifications are approximate dimensions. |
| Frame | solid construction |
| Cover abrasion resistance | 4-5 (good - very good) |
| Cover pilling | 4-5 (low to very low) |
| Frame material | wood material |
| Feet material | plastic |
| Important notice | Original cover quality on the back. |
| Cover abrasion resistance | 35,000 abrasion cycles |
| Version | without bed function |
| Number of packages | 2 |
| Assembly instructions | Easy self-assembly with assembly instructions. |
| Delivery condition | partially assembled |
| Cover care instructions | Please note the care instructions in our enclosed product and material card. |
| Type of manufacture | handmade |
Characteristic
Brand |
|
Delivery time |