Sofa Item No. 7048276284 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | red |
| Foot color | black |
| Positioning variant | long chaise on the left |
| Type of padding | Fleece upholstery foam upholstery, wave base |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of legs | Glider |
| Volumetric weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 242cm |
| Depth | 190cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Generous seating area | 185cm |
| Seat depth | 51cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Wide backrest | 185cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 69.1 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfiber |
| Foot material | plastic |
| Material note | Original back cover quality. |
| Material composition information | Chenille look (95% polyester, 5% polyamide) SOFTLUX® faux leather luxury microfiber (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfiber structure (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) fabric (100% polyester) |
| Wear-resistant cover | 90,000 abrasion cycles |
| Version | without bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery condition | partially assembled, just hook it together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Care instructions for the cover | Follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |