Sofa Item No. 7140563183 Gray / Black - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | black/silver color |
| Body color | black |
| Seat color | silver color |
| Backrest color | silver color |
| Positioning variant | Left-hand chaise longue |
| Type of upholstery | Polyether foam upholstery with wave base. |
| Foam density | 35kg/m³ |
| Number of seats | 3.5 |
| Width | 233cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 86cm |
| Seat height | 42cm |
| Large seating area | 185cm |
| Seat depth | 50cm |
| Chaise longue front width | 66cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Wide armrests | 26cm |
| Armrest height | 56cm |
| Large lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 185cm |
| Leg height | 4cm |
| Floor clearance | 4cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfiber structure |
| Body cover | PRIMABELLE® microfiber |
| Seat cover | structure |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Base frame material | Wood |
| Leg material | Plastic |
| Material composition information | SOFTLUX® faux leather / structure (90% polyester, 10% polyacrylic) PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) / structure (100% polyester) NaturLEDER® (genuine cowhide) on seat and backrest. Body covered in matching SOFTLUX® imitation leather |
| Wear-resistant cover | 40,000 abrasion cycles |
| Design | without spring core without function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Useful information | Danger! Natural leather generally has more seams than other covers. |
| Series | Flores |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |