Sofa Item No. 8304406544 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | chocolate |
| Positioning variant | Ottoman on the right |
| Type of padding | Polyester foam padding with wavy base. |
| Volumetric weight | 20 kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Width | 241cm |
| Depth | 178cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Wide seating area | 185cm |
| Deep seat | 51cm |
| Front width of ottoman | 82cm |
| Ottoman depth | 178cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest height | 57cm |
| Deep armrest on the right | 140cm |
| Feet height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Main element depth | 82cm |
| Load capacity per seat | 100 kilos |
| Dimension note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | luxury microfibre |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Base frame material | wood |
| Feet material | plastic |
| Material composition information | SOFTLUX® artificial leather luxury microfibre (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 20,000 abrasion cycles |
| Version | without bed function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | decorative cushions not included |
Characteristic
Brand |
|
Delivery time |