Sofa Item No. 8376203540 Blue - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | blue |
| Color notes | Please note that in the case of online images of the items, the colors on the home monitor may differ from the original color shades. |
| Positioning variant | Left ottoman |
| Type: Upholstery | Padding polyether foam Spring base |
| Density | 20 kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Width | 241 cm |
| Depth | 178 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 41 cm |
| Seat width | 185 cm |
| Seat depth | 51 cm |
| Front width ottoman | 82 cm |
| Ottoman depth | 178 cm |
| Armrest width | 24 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Left armrest depth | 140 cm |
| Wide lying surface | 112 cm |
| Length of lying surface | 185 cm |
| Foot height | 2.5 cm |
| Distance to the floor | 2.5 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Frame material | Wood |
| Feet material | Plastic |
| Material composition information | Microfibre luxury SOFTLUX® imitation leather (100% polyester) PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) Woven fabric (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Abrasion-resistant cover | 90,000 rub cycles |
| Design | with bed function |
| Delivery | partly assembled, only hook |
| Note: Scope of delivery | without decorative cushions |
| Type: Manufacturing | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |