Sofa with ottoman and armchair Item No. 1349113359 Orange - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | terracotta |
| Positioning variant | Ottoman on the right |
| Type of padding | Polyester foam padding with wave base. |
| Volume weight | 20 kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Width | 241 cm |
| Depth | 178 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 41 cm |
| Wide seating area | 185 cm |
| Seat depth | 51 cm |
| Ottoman front width | 82 cm |
| Ottoman depth | 178 cm |
| Wide armrests | 24 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Armrests depth on the right | 140 cm |
| Feet height | 2.5 cm |
| Floor clearance | 2.5 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Cover abrasion resistance | 4-5 (good - very good) |
| Base frame material | Wood |
| Feet material | Plastic |
| Material composition info | Fabric |
| Cover wear resistance | 90,000 abrasion cycles |
| Design | Without bed function |
| Delivery condition | Partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | Without decorative cushions |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |