TV cabinets - KENDO 14, MATTE WOTAN OAK
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | TV stand |
| Width: | 1200 mm |
| Height: | 560 mm |
| Depth: | 380 mm |
| Color: | MATTE WOTAN OAK |
| Number of packages: | 1 |
| Weight: | 23.4 kg |
| TV stand | KENDO 14 |
| Optional: | Has 2 doors |
| Hinges: | Metal |
| Mechanism: | |
| Handle: | |
| Legs: | Metal |
| Front: | 16 mm matte Wotan oak laminated board |
| Edge: | Finished with PVC plastic (characterized by high mechanical and chemical resistance). |
| Perfect for a modern living room that we want to arrange in a unique way. A simple form in beautiful colors. The interesting design is also characterized by the absence of handles. | |
| The high-capacity TV cabinet is a piece of furniture with a universal character. | |
| It has 2 doors, very useful for organizing space. | |
| It is made of laminated furniture board. | |
| It will organize plenty of space for storing books, toys and other essentials. | |
| The furniture is made of a material that is easier to clean and more durable. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| High-quality laminated board with a thickness of 16 mm | |
| Laminated board resistant to scratches and damage. | |
| Edges finished with ABS veneer | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in the original packaging. | |
| The unit can accommodate a TV up to 55 inches | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the surface of the furniture with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemicals. | |
| Furniture shipped in packages | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |