U-shaped sofa 297x152x135 cm, Item No. 1400335087, Beige, 297x152 - TURAN
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Positioning option | Chaise longue on the left |
| Type of padding | Polyether foam padding with wavy base. |
| Number of decorative cushions | 4 |
| Equipment | Decorative pillows |
| Number of seats | 4.5 pcs. |
| Width | 297cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 75cm |
| Seat height | 40cm |
| Wide seating area | 241cm |
| Deep seat | 51cm |
| Ottoman with wide seats | 82cm |
| Ottoman with deep seats | 195cm |
| Chaise longue front width | 90cm |
| Chaise longue depth | 152cm |
| Wide chaise longue seating area | 90cm |
| Chaise longue with deep seats | 152cm |
| Width between armrests | 130cm |
| Wide armrests | 25cm |
| Armrest height | 52cm |
| Leg height | 7cm |
| Distance to the floor | 7cm |
| Main element depth | 90cm |
| Dimension note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Base frame material | Wood |
| Informative material composition. | SOFTLUX® faux leather / structure (100% polyester) PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) structure NaturLEDER® (genuine cowhide leather) (85% polyester, 15% acrylic) Decorative cushions: same as outer fabric |
| Color | nature |
| Version | without bed function |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |