U-shaped sofa bed Item No. 2367056912, Faux leather, Red - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | carmine |
| Color of feet | black |
| Color notes | Please note that in the case of online images of the items, the colors on the home monitor may differ from the original color shades. |
| Positioning variant | Right-hand chaise longue |
| Type: Upholstery | Upholstery fleece, polyether foam padding, wavy spring base |
| Number of feet | 8 pcs. |
| Type of feet | Glider |
| Density | 30 kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 297 cm |
| Depth | 180 cm |
| Height | 84 cm |
| Seat height | 40 cm |
| Seat width | 241 cm |
| Seat depth | 50 cm |
| Front width ottoman | 82 cm |
| Ottoman depth | 180 cm |
| Ottoman seat width | 50 cm |
| Ottoman seat depth | 151 cm |
| Chaise longue front width | 68 cm |
| Chaise longue depth | 142 cm |
| Chaise longue seat width | 50 cm |
| Chaise longue seat depth | 110 cm |
| Width between armrests | 128 cm |
| Armrest width | 24 cm |
| Armrest depth | 45 cm |
| Armrest height | 57 cm |
| Wide lying surface | 112 cm |
| Length of lying surface | 234 cm |
| Height of feet | 2.5 cm |
| Ground clearance | 2.5 cm |
| Backrest height | 44 cm |
| Main element depth | 82 cm |
| Weight | 105.2 kg |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimension note | All information is approximate. |
| Cover | SOFTLUX® faux leather |
| Cover abrasion resistance | 4–5 (good – very good) |
| Feet material | Plastic |
| Material reference | Original quality cover on the back |
| Material composition info | SOFTLUX® luxury microfiber faux leather (100% polyester) PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) Structured fabric (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Cover abrasion resistance | 45,000 rubbing cycles |
| Design | with bed function |
| Number of packages | 3 |
| Delivery | partially assembled, only hooking required |
| Note: scope of delivery | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions according to our enclosed product and material passport. |
| Type: Manufacturing | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |