U-shaped sofa Item No. 1237214970, Beige, 297x180 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | natural |
| Color of the feet | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | Chaise longue on the right |
| Type of padding | Fleece upholstery polyether foam upholstery, wave suspension |
| Number of feet | 8 pcs. |
| Types of bases | Glider |
| Volume weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 297cm |
| Depth | 180cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 40cm |
| Wide seating area | 241cm |
| Seat depth | 50cm |
| Ottoman front width | 82cm |
| Ottoman depth | 180cm |
| Ottoman wide seating area | 50cm |
| Ottoman seat depth | 151cm |
| Chaise longue front width | 68cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Chaise longue wide seating area | 50cm |
| Chaise longue seat depth | 110cm |
| Width between armrests | 128cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Wide lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 234cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 89.7 kilograms |
| Load capacity per seat | 100 kilos |
| Dimensions note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfiber |
| Feet material | plastic |
| Material note | Original quality on the back cover. |
| Informative material composition | SOFTLUX® artificial leather luxury microfiber (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 90,000 abrasion cycles |
| Version | without bed function |
| Number of packages | 3 |
| Delivery condition | partially assembled, just hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions in our attached product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |