U-shaped sofa Item No. 5957913447, Grey - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | white/white/grey |
| Body color | white |
| Seat color | white/grey |
| Backrest color | white-grey |
| Positioning variant | Chaise longue on the right |
| Type of upholstery | Wavy base spring with polyether foam padding with spring core |
| Volume weight | 35kg/m³ |
| Number of seats | 5.5 |
| Width | 293cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 86cm |
| Seat height | 42cm |
| Wide seating area | 240cm |
| Deep seat | 50cm |
| Deep ottoman | 180cm |
| Chaise longue front width | 66cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Width between armrests | 143cm |
| Wide armrests | 29cm |
| Armrest height | 56cm |
| Leg height | 4cm |
| Floor clearance | 4cm |
| Load capacity per seat | 100 kg |
| Dimensions note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | SOFTLUX® artificial leather structure |
| Body cover | SOFTLUX® synthetic leather |
| Seat cover | structure |
| Abrasion-resistant cover | 4 (good) |
| Base frame material | wood |
| Feet material | plastic |
| Material composition information | SOFTLUX® faux leather / structure (90% polyester, 10% polyacrylic) PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) / structure (100% polyester) NaturLEDER® (genuine cowhide) on seat and backrest. Body covered in matching SOFTLUX® imitation leather |
| Wear-resistant cover | 25,000 abrasion cycles |
| Design | with spring core without bed function |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |