U-shaped sofa Item No. 9849011946, Cream, Faux leather, 297x180 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | cream |
| Colored feet | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | Chaise longue on the left |
| Type of upholstery | Fleece upholstery polyether foam upholstery, wave-spring base |
| Number of feet | 8 pcs. |
| Type of feet | Glider |
| Volumetric weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 297cm |
| Depth | 180cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 40cm |
| Wide seating area | 241cm |
| Seat depth | 50cm |
| Ottoman front width | 82cm |
| Ottoman depth | 180cm |
| Ottoman wide seat | 50cm |
| Ottoman deep seat | 151cm |
| Chaise longue front width | 68cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Chaise longue wide seating area | 50cm |
| Chaise longue deep seat | 110cm |
| Seat width between armrests | 128cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Wide lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 234cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 89.7 kilograms |
| Load capacity per seat | 100 kilograms |
| Dimensions note | All information is approximate dimensions. |
| Cover | SOFTLUX® synthetic leather |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Feet material | plastic |
| Material note | Original back cover quality. |
| Informative material composition | SOFTLUX® artificial leather luxury microfiber (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 45,000 abrasion cycles |
| Design | without bed function |
| Number of packages | 3 |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Delivery scope note | without decorative cushions |
| Cover care instructions | Follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |