U-shaped sofa Item No. 9857991164, Black, Faux leather, 297x180 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | black |
| Colored feet | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | Right-hand chaise longue |
| Type of padding | Fleece upholstery polyether foam upholstery wave springs |
| Number of feet | 8 pcs. |
| Type of feet | Glider |
| Bulk density | 30kg/m³ |
| Number of seats | 5 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 297cm |
| Depth | 180cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 40cm |
| Wide seating area | 241cm |
| Seat depth | 50cm |
| Ottoman front width | 82cm |
| Ottoman depth | 180cm |
| Ottoman wide seating area | 50cm |
| Ottoman deep seating area | 151cm |
| Chaise longue front width | 68cm |
| Chaise longue depth | 142cm |
| Chaise longue wide seating area | 50cm |
| Chaise longue deep seating area | 110cm |
| Width between armrests | 128cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Wide lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 234cm |
| Foot height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 89.7 kilograms |
| Load capacity per seat | 100 kilograms |
| Size note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | SOFTLUX® faux leather |
| Abrasion-resistant cover | 4-5 (good - very good) |
| Feet material | plastic |
| Material note | High-quality original back cover. |
| Informative material composition | SOFTLUX® artificial leather luxury microfiber (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfiber (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Wear-resistant cover | 45,000 abrasion cycles |
| Version | without bed function |
| Number of packages | 3 |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Care instructions for the cover | Follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |