Wall shelf - LANZAROTE-D, Nimfea Alba/Craft Oak Gold
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| The set includes: | Wall shelf - LANZAROTE-D |
| Width: | 1150 mm |
| Height: | 160 mm |
| Depth: | 216 mm |
| Color: | NIMFEA ALBA/OAK CRAFT GOLD |
| Number of packages: | 1 |
| Weight: | 6.20 kg |
| Wall shelf: | LANZAROTE-D |
| Optional: | |
| Hinges: | Opening angle 180° and semi-high hinges (without soft-closing mechanism) |
| Mechanism: | Full-extension telescopic runners |
| Handle: | Plastic, black color. |
| Legs: | |
| Front: | 19 mm laminated chipboard in nimfea alba color |
| Edge: | ABS 0.45 mm for the body and 2 mm for the top panel |
| Perfect for a modern living room that we want to arrange in a unique way. A simple form in beautiful colors. The interesting design is also characterized by the absence of handles. | |
| Thanks to the illustrated assembly instructions included in the delivery, assembly is very easy! | |
| Made of laminated furniture board, it has a shelf for storing magazines, books, a pilot and other essential items. | |
| PRODUCT FEATURES: | |
| High-quality 16 mm laminated chipboard in nimfea alba. | |
| 22 mm chipboard in oak craft gold. | |
| Package dimensions and weight: | |
| Number 1 | 45/1300/260 6.20 kg |
| Laminated board resistant to scratches and damage. | |
| Edges finished with ABS veneer. | |
| ADDITIONAL INFORMATION: | |
| The furniture is new, packed in original packaging. | |
| The packaging (cardboard box, polystyrene, label, barcode) is an integral part of the product. | |
| Clean the surface of the furniture with a soft cloth. | |
| Avoid using strong chemical products. | |
| Furniture shipped in packages. | |
| The set includes clear assembly instructions and all necessary components. | |
| Assembly not included. | |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Delivery time |