Sofa bed Item No. 6911136039 - PAPENBURG
Free Shipping.
Shipping in 2 - 7 days for products in stock. Write to us, we’ll inform you about everything.
3-Year Warranty and Exchanges.
2-Year Warranty. Returns and Exchanges within 14 days of receiving the order.
Custom Support.
Write to us or call! We help and advise you to provide an option that suits your needs.
100% Safe and Flexible Payment.
Pay with Card, BIZUM, Bank Transfer, or in installments. We work with the most recognized payment gateway: Redsys.
Product description
| Color | blue |
| Feet color | black |
| Color notes | Please note that in the online images of the items, the colors on your home monitor may differ from the original colors. |
| Positioning variant | Right-hand chaise longue |
| Type of padding | Fleece upholstery foam upholstery, wave base |
| Number of feet | 6 pieces |
| Type of feet | Glider |
| Volumetric weight | 30kg/m³ |
| Number of seats | 4 |
| Number of armrests | 2 |
| Width | 235cm |
| Depth | 82cm |
| Height | 84cm |
| Seat height | 41cm |
| Generous seating area | 185cm |
| Seat depth | 51cm |
| Chaise longue front width | 75cm |
| Chaise longue depth | 140cm |
| Chaise longue generous seating area | 50cm |
| Chaise longue seat depth | 110cm |
| Wide armrests | 24cm |
| Armrest depth | 45cm |
| Armrest height | 57cm |
| Generous lying area | 112cm |
| Length of lying surface | 185cm |
| Feet height | 2.5cm |
| Floor clearance | 2.5cm |
| Wide backrest | 188cm |
| Backrest height | 44cm |
| Main element depth | 82cm |
| Weight | 77kg |
| Load capacity per seat | 100kg |
| Dimensions note | All information refers to approximate dimensions. |
| Cover | PRIMABELLE® microfibre |
| Base frame material | Wood-based material |
| Feet material | Plastic |
| Material note | Original cover quality on the back. |
| Information on material composition | SOFTLUX® faux leather luxury microfibre (100% polyester) structure PRIMABELLE® microfibre (100% polyester) (90% polyester, 10% polyacrylic) |
| Cover abrasion resistance | 90,000 abrasion cycles |
| Design | with bed function |
| Number of packages | 2 |
| Delivery condition | partially assembled, simply hook together |
| Scope of delivery note | without decorative cushions |
| Care instructions for the cover | Please follow the care instructions in our enclosed product and material passport. |
| Type of manufacture | handmade |
| Series | Papenburg |
Characteristic
Brand |
|
Color |
|
Right/Left corner |
|
Material |
|
Delivery time |
|
Size |
|
Description |